„Ве пречекувам на крајот од мојот мандат како претседател, и морам да кажам дека ми е голема чест што вака го завршувам мојот мандат. Вие доаѓате во време кога македонското општество е длабоко поделено, а македонската држава е тешко ранета поради прекршени ветувања и изневерени очекувања“, рече во обраќањето до поглаварот на Римокатоличката црква, претседателот Ѓорѓе Иванов кој го пречека во претседателската вила на Водно.

„Децениската блокада на нашиот европски пат доведе до политички и морални кризи кои го намалија нашиот духовен имунитет и ги еродираа вистинските и трајните вредности. Црквата и џамијата служат за злоупотреби како граничници, тврдини за маркирање и бранење на замислени територии, како да се заборава дека сите ние сме луѓе без разлика на нашата вера. Јас како православен христијанин ги претставувам сите граѓани, независно од нивната религија. Затоа како Македонец замолив да дојдете во Македонија и да ни помогнете во духовната обнова на нашата татковина“, изјави Иванов.

На крајот од своето обраќање, претседателот Иванов испрати порака и до граѓаните:

„Ова е повик до сите граѓани на Република Македонија, повик да ја препознаете симболиката на оваа посета и преку понизност и простување да се вклучите во духовната обнова на Македонија пред да биде предоцна“, рече на крајот актуелниот претседател Иванов., пренесе ТВ.21

SHARE

11 Коментари

 1. Makedonskiot Narod posle famozniot Josip Broz imase dobar Pretsedatel a TOA beshe Gligorov , KOJ samiot izjave deka NIE sme SLAVJANI . Megjutoa za NEKOI politicari da napravat golema para , ja FORSIRAA prikaznata za ACE — PEDEROT i go spobudalija NASHIOT Narod . PROKLETI DA BIDAT !!!

  • Пак си смешал апчињата, ај во Бардовци! Носи го и Стевче ! Иди пиши му на К. Глигоров!
   Арно му направија , и ти така ке поминеш.

 2. А ТИ „ПРЕТСЕДАТЕЛ” ИВАНОВ, АМНЕСТИРАЈ Гi НАШИТЕ ОД ЗАТВОР! И ТИ „ПРЕТСЕДАТЕЛ” ИВЧЕ СИ САМО КУКАВИЦА!

 3. ДА СЕ МОЧА ПЕС ВО ТОЈ ФАШИСТ ПАПА ПЕДЕР ГНАСЕН !! ДО ИВАНОВ ДАЛИ Д!!!АЛИ ГОСПОД ТИ ГО ЗЕЛ ПАМЕТОТ И СТАНА КОМУЊАР ПРЕДАВНИК ГО СМЕНА КРЗНОТО ИЛИ СИ ГО ПОКАЖУВАШ ПРАВОТО ЛИЦЕ ДЕКА СИ ПРЕДАВНИК !!!! ???АЛО ШТО ПРАВИШ СО ГРОБАРОТ НА ХРИСТИЈАНСТВОТО ОВАЈ ПАПА КУР ДА ЛАПА ДА МУ СЕ МОЧА ПЕС ВО ИМЕТО И ВО ВЕРАТА ПРЕДАВНИЧКА ДА ДАДЕ ЗЛАТНИОВ УМНОСАКАТ ДА СЕ Е ВРАТИ И СИТЕ ФАШИСТИ И ЧОВЕКОУБИЈЦИ ДА ГИ УНИШТИ ОВАЈ ГНАСЕН ПАПА РЕТАРДИРАНО ГОМНО ФАШИСТИЧКО ДОЈДЕ ЛИ ДА ЈА ПОГРЕБА ДРЖАВАТА КОЈА МУ БЕШЕ ТРН ВО ОКО НА МНОГУ НЕГОВИ ИСТОМИСЛЕНИЦИ КОЕ Е ТОА ГОВНО ДА МЕНУВА ИСТОРИЈА КОЈ Е ТОА ГОВНО ДА ПРАВИ ПОЛИТИКИ МАЛЦЕ МУ Е ЦРКВАТА ??? ПА НЕКА СИ ВЛЕЗЕ ЖИВ ВО ГРОБ ПЛЕМЕ НЕГОВО РАСИПАНО ЈА ПОГРЕШИЛ ПРОФЕСИЈАТА НАМЕСТО ПАПА ТРЕБАШЕ ДА ОДИ ВО СИРИЈА ДА МУ БАЦУВА КУР МЕСТО НОЗЕ МАРШ ГНИДО ФАШИСТИЧКА ИСТ СИ КАКО ОНАЈ УМНОБОЛЕН МУРТНЕЦ ИЛИ СТЕ ОД ИСТИ КУР КЛЕПАНИ

 4. +++++ПАПАТА ДОЈДЕ ДА ЈА ПОГРЕБА МАКЕДОНИЈА!!!!!!+++++
  ТИ „ПРЕТСЕДАТЕЛ” ИВАНОВ, АМНЕСТИРАЈ ГИ НАШИТЕ ОД ЗАТВОР!
  И ТИ „ПРЕТСЕДАТЕЛЕ” ИВЧЕ СИ САМО ОБЧИНА РАСИПАНА КУКАВИЦА!
  ИВАНОВ, ТИ СИ МАЈМУН ПОГОЛЕМ ДО ЗАЈЧЕ! ТИ СИ ПРЕТСЕДАТЕЛЕ ГРОБАР НА МАКЕОНИЈА!
  ИВАНОВ, ТИ СИ ПОГОЛЕМ ПРЕДАВНИК И ОД ЗАЈЕБ И ОД СТЕВО !!!+++++
  ИВАНОВ, ТИ СИ НАЈГОЛЕМ ИЗРОД МАКЕДОНСКИ !!!

 5. НИКОГАШ НАРОДЕ ЕУ !!!НЕКА НЕ ВЕ ЛАЖАТ! ПОРАДИ ГОЛЕМО МУСЛИМАНСКО НАСЕЛЕНИЕ ВО МАКЕДОНИЈА, ОВАА ДРЖАВА НИКОГАШ НЕМА ДА СТАНЕ ЧЛЕНКАТА НА ЕУ! НИКОГАШ!
  ТАКА КАЖА ФРАНЦИЈА, А ИСТОТО ГO ПОВТОРИ И ГЕРМАНИЈА! НЕКА НЕ ВЕ ЛАЖАТ!
  НИКОГАШ! НИКОГАШ! НИКОГАШ!
  https://infomax.mk/wp/катимерини-макрон-не-ја-сака-македони/

Comments are closed.