Иванов пред папата Франциск: Македонската држава е тешко ранета

????????????????????????????????????

„Република Македонија“, „Македонец“, „македонско општество“, „македонски модел на соживот“ во вокабуларот на претседателот Ѓорге Иванов, наспроти обидите на власта да ја промовира „Северна“ во секоја пригода, го обележаа неговото обраќање пред папата Франциск, во кое констатира дека „македонската држава е тешко ранета“.

„Ваша Светостмојот мандат како претседател го завршувам со тоа што Ве пречекувам Вас во Република Македонија. Mорам да Ви признам дека бев во големо искушение да го искористам Вашето присуство и фокусот на светските медиуми и да зборувам сè најдобро за мојата држава и за мојот народ. Би можел да се осврнам на мисијата на Св. Апостол Павле во Македонија што го отвори патот за христијанството во Европа. Или, пак за мисијата на Св. Кирил и Методиј и Св. Климент и Наум Охридски кои придонесоа за културното и духовно издигнување на словенските народи. Би можел да го истакнам шествековното мирно искуство со исламот што позитивно го оформи македонскиот модел на соживот и почитување на различноста. Да не заборавиме дека најпознатата ќерка на овој соживот стана мајка на 20 век – Св. Мајка Тереза.

Искушението да зборувам за славното минато е големо. Но, верувам дека е многу поважно да зборувам за неизвесната сегашност, колку и да е тоа тешко. А вистината е дека Вие доаѓате во време кога македонското општество е длабоко поделено, а македонската држава е тешко ранета поради прекршени ветувања, изневерени очекувања и разнишана доверба во меѓународната заедница. Децениските блокади на нашиот европски пат доведоа до политички и морални кризи што го намалија нашиот духовен имунитет и ги еродираа вистинските и трајни вредности. Крстот и полумесечината, црквата и џамијата се злоупотребуваат како граничници и тврдини за маркирање и бранење на некакви си замислени територии. Како да се заборава дека сите ние сме луѓе, независно од нашата вера.

Само духовно променети луѓе можат да го променат духот на општеството. Но, за тоа е потребна личност со голем морален авторитет што ќе ѝ зборува на душата на нацијата. Длабоко сум уверен дека македонските граѓани, христијани, муслимани, Евреи или атеисти, токму во Вашата Светост гледаат таква личност. Многу млади лидери од мојата лидерска школа Ве посочуваат како лидер што најмногу ги инспирира.

Затоа, симболично, како Македонец замолив да дојдете во Македонија и да ни помогнете во духовната обнова на нашата татковина“, рече Иванов пред папата Франциск.

SHARE

13 Коментари

 1. Па што дозволивте да и го направат тоа на Македонија, ѓи имавте сите конци во рацете!?

  • Da be, prasaj si go prezedatelo Grorhe zosto mu kaza na Murtineco sto da napise vo “garancijata” za da mu go dade mandato?!
   Tie tnr Makedonski gragjani “pretsedatele” Grorhe se Makedonci po drzavjanstvo….. preku takvoto od tie vasite ( gragjani ) samo da ne kazete Makedonci. Aram da vi e penzijata sto ke ja lapate

   • Ниту Иванов смееше да бара некаква „гарација“, ниту Заев беше должен да даде. Тоа со „гаранцијата“ беше лудаците да си израдуваат дека ете Заев дал некаква гаранција, а Иванов затоа му го дал мандатот.

  • Што и` направија на Македонија бе Зоран? Ја зачленија во НАТО и ја носат во ЕУ. И што мислиш, какви „конци“ имаше во рацете Иванов кога во Македонија Владата и мнозинството во Собранието ги носат одлуките, а претседателот само ги потпишува нивните одлуки.

   • Поедноставно е да се каже што уште не и направија а следува да се направи и тоа многу лошо.

 2. ПОРАДИ ГОЛЕМО МУСЛИМАНСКО НАСЕЛЕНИЕ ВО МАКЕДОНИЈА, ОВАА ДРЖАВА НИКОГАШ НЕМА ДА СТАНЕ ЧЛЕНКАТА НА ЕУ! НИКОГАШ!
  ТАКА КАЖА ФРАНЦИЈА, А ИСТОТО ГO ПОВТОРИ И ГЕРМАНИЈА! НЕКА НЕ ВЕ ЛАЖАТ!
  НИКОГАШ! НИКОГАШ! НИКОГАШ!
  https://infomax.mk/wp/катимерини-макрон-не-ја-сака-македони/
  ХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХА!!!!!!!!!

 3. Папата си го каза, Кири и Методий са българи! Нима този фикус смята, че може да излъже папата със “славна история”, точно с Климент и Наум, изпратени от българския цар Борис – Михаил на мисия в Кутмичевица? Хахахах, наистина страстна шизофрения е завладяла в Скопие някои. Имате нужда от голям екип психиатри!

  • Gospodine Blgarce ! Jas licno veruvam deka TIE bile BUGARI ! Bidejki kako Sitni lopovi TIE se posluzija so Staro Grckoto Pismo !!!

Comments are closed.