ИВЗ: Ова е пуч од Зоран Заев! (ВИДЕО)

Членот на Исламсакта верска заедница, Муамер Весели денеска  истапи со остра реторика кон Владата и кон судството, ден по настаните во ИВЗ каде што со полиција имаше обид за смена на реисот Сулејман Реџепи.

Весели истакна дека документите со кои требало да биде сменет се фалсификат и одлуката на судот во крајна мера скандалозна.

Тој обвини дека Граѓанскиот суд донел одлука за именување нов реис врз основа на фалсификувани документи, печати и потписи како и дека е фалсификувн потписот на актуелниот реис Сулејман Реџепи клој наводно поднел оставка на 25 март.

Во однос на записникот за одржана седница на Ријасетот на 30 март, Вејсели вели дека 7 од 15 членови воопшто не биле дел на  Ријасетот ниту пак вработени во ИВЗ.

„Решението на граѓанскиот суд не покажува ништо освен тоа до кое ниво е паднат правниот систем. Судијката Сузана Дончевска има донесено решение за смена на поглаварот на ИВЗ и именување  друг. Тоа го направила врз основа на фалсификувани документи. Толку наивна судијка, донела решение со фалсификати и тоа се гледа од Јупитер.

На оваа власт ѝ требаат вакви скандали за да ги покријат нивните скандали и незадоволството на граѓаните. Владата во име на една судијка изврши пуч во ИВЗ. Ова е пуч од Зоран Заев“, изјави Мухамед Вејсели од ИВЗ.

„Со оваа Влада може да има сѐ, но само судство не може да има. Покорумпирано судство од ова немало во историјата, од 1991 година па наваму. “, изјави Весели.

Тој го критикуваше и премиерот Зоран Заев и Министерството за внатрешни работ за последните случувања во ИВЗ.

„За исламската верска заедница, Зоран Заев е преогромно разочарување, и човек кој е ‘трчи-лажи’. Тој не може да ја претставува правната држава, да го спроведе Уставот и законите. Тој треба да се опамети. Подготвени сме да се соочиме со овој срам кој го направи Владата.

 ИВЗ од Зоран Заев ниту барал, ниту бара, ниту ќе бара некаква услуга“, истакна Весели.

SHARE

11 Коментари

  1. E sega site da bideme pametni i da ne davame glasovi za SDSM i Stevo Pendarovski. Na konto na albanskite glasovi toj dobi 65 000 glasovi! Nikoj od nas da ne glasashe ke imashe pod 200 000!

  2. А НА ОВАЈ НИКОЛЧЕ СИТЕ ШИПТАРИ АЛБАНЦИ МУСЛИМАНИ ДА ТИ ИЗЕБАТ ФАМИЛИЈА ГНАСО КОМУЊАРСКО КРИВО ТИ Е ШТО ВЕ ПРОЧИТАА АЛБАНЦИТЕ !! доста беше со лаженје на нашите муслимански браќа на нашите комшии и доста беше од вас и вашето десетоличие КРЕМИНАЛЦИ НИЗЕДНИ БАНДИТИ ЛАЖГОВЦИ НИЗЕДНИ А ти гнидо николче да му лижиш кур на муслиманите и ако ти е малце и сите тоалети да им ги исчистш фаштеанден идијоту бугарски+фашистички манњак

    • So EDNA mala razlika : MOJATA familija poseduva TOLKU pari KOLKU shto TI imash kilogrami a TI si prinuden da si JA prodavas TVOJATA jadna i SMRDENA familija za SITNI pari . Ajde da si pravime biznis — Ke TI kupam AJVARCE !!!

  3. A A a sto mislefte koj se tie KOMUNJARI abre prijateli za pari komunjarite b si gi ebavaat svoite deca a potoa gi prodavaat kako kurvi primer onaa orospijs od bitola onaa ministerka t n za pravda i i i site komunjarki se kurvista za pari rabotat i za sida

  4. I DUI na celo so A. Ahmeti se vo vladata na ZAEF !! Ako dokazite se falsifikat tuzite i dokazete deka se falsifikat, ne e rabota na sudijata da istrazuva dali nesto e falsifikat ili ne

Comments are closed.