Јанез Јанша се потсмева на европските поддржувачи на Зоран Заев

По написот во италијанска „Ла Верита“ за Зоран Заев, околу изборните измами од 2014 година, со коментар се огласи и Јанез Јанша, лидерот на десничарската Демократска партија во Словенија и поранешен премиер.

Тој се потсмева со европарламентарката Тања Фајон и лидерот на словенечките социјалисти, Дејан Жидан, нарекувајќи го Заев „близок пријател“ на оваа двојка која од петни жили го помагаше доаѓањето на власт на лидерот на СДСМ во Македонија и промената на името на државата, пишува „Денешен“.

Според Јанша, за овие луѓе и опцијата што ја застапуваат „победата на фер избори никогаш не било опција“ и дека тоа е така е во Словенија, Романија, Малта, а ете и во Македонија“.

Во својата објава Јанша посочува на текстот на Ла Верита велејќи:

„Досие за изборни измами во Македонија од саканиот од ЕУ премиер“(Зоран Заев, н.з.).

SHARE