Во пресрет на минатогодишниот референдум, францускиот претседател Емануел Макрон преку видео-обраќање упати порака до македонсите граѓани, во која порача дека спогодбата од Преспа од 17 јуни 2018 година, овозможува напредок и подготовка за иднината.

SHARE