Скопскиот премиер Зоран Заев ја започна кампања за промовирање на референдумско „ДА“ за Преспанскиот договор, пишува денешен „Катимерини“.

Весникот пишува дека Заев,  кој беше на Халкидики викендов, на Твитер напиша дека врз основа на договорот постигнат за името на пјРМ ‘„македонскиот јазик и граѓаните се заштитени и зајакнати“, додавајќи дека „македонскиот идентитет е ерга омнес“.

SHARE

Comments are closed.