Кој ќе биде изборот: Оливер Спасовски или Стево Пендаровски?

Изборот на заедничкиот кандидат за шеф на државата е стеснет помеѓу министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и националниот координатор за НАТО, Стево Пендаровски, дознава Плусинфо од кругови на СДСМ.

Од ДУИ, брифираат дека покрај споменатите, во игра се и министерот за надворешни работи Никола Димитров и вицепремиерката Радмила Шекеринска.

Анкетите покажуваат дека и Спасовски и Пендаровски ја имаат поддршката и кај албанскиот електорат.

Според некои информации, ДУИ го преферира Спасовски за консензуален кандидат, за Министерството за внатрешни да ѝ припадне на партијата на Ахмети.

Зоран Заев и Али Ахмети утре попладне во Клубот на пратеници ќе го соопштат името на заедничкиот кандидат.

Извор: +Инфо

SHARE

6 Коментари

  1. Јас предлагам за кандидат на СДС овој што се постира како “еден” на коментарите, поспосебен е и од Оливер и од Стево, ХАХАХАХА!

  2. И јас се приклучувам, ЕДЕН за консензуален прецедател на ено опшесво.

  3. ГЛАВНАТА МЕРКА НА ДПМНЕ КЕ БИДЕ РАСКИНУВАЊЕ НА ПРЕСПАНСКИОТ! ОВА ТРЕБА ДА ВИ БИДЕ ЈАСНО НА ВАС ОД СДСМ!

    • Подобро кажи му на Јанев кои ги познава овие лица од СДС да ТОЈ (Игор Јанев) самиот со писмо или по телефон предложи на нив (Оливер/Стево) да го кандидираат ЕДЕН за претседател. Ако ние сите не можеме да излеземе овде на крај со ЕДЕН, значи ЕДЕН ке биде НАЈСИЛЕН КАНДИДАТ НА СДСМ и во првиот круг ке ја победи Сиљановска! Потпишувам со две раци!

  4. Чекајте, чекајте, овај “еден” во сите негови постови зборува за Македонија, а таква држава не постои, а и премиерот ќе треба да го кара постојано кога ќе спомне Македонија, мислам, збунет сум од овој “еден”, нека одлучи прво, државава е Македонија или Северџанија. Сум му кажал на еден и порано, лиже кај што с****.

Comments are closed.