Конфронтацијата Киев-Москва предизвика глобална криза!

Рускиот претседател Владимир Путин изразил “сериозна загриженост” во врска со одлуката на Украина да воведе воена состојба, објави Кремљ, цитиран од “Гардијан”.

Британското издание забележува дека конфронтацијата меѓу Москва и Киев во Азовското Море предизвика нова глобална криза.

За време на телефонски разговор со германскиот канцелар Ангела Меркел, Путин исто така, рече дека се надева дека германскиот лидер да се интервенира и да го заузда Киев.

Рускиот лидер исто така, изрази надеж дека „Берлин може да влијае на украинските власти за да ги обесхрабри да не преземаат нови неразумни дејствија“.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, предупреди дека воената состојба во 10 украински региони има потенцијал да разгори го конфликтот во источниот дел на земјата.

Германскиот министер за надворешни работи Крстоносните Мас изјави дека Берлин повикува Русија и Украина да покажат “најголема можна воздржаност” и појасни дека Германија, Франција, Русија и Украина можат да работат заедно за решавање на тензиите.

SHARE