Бројот на смртните случаи од коронавирусот во Кина достигна 304, откако вчера, сабота, починале 45 лица.

ВЗаразени има 2590 нови случаи, а властите јавуваат за 328 излечени кои се отпуштени од болница.

Регистриран е и прв смртѕен сулучај надвор оид Кина – 44-годишен пациент починал во болница на Филипините, пренесуваат светските агенции.

Починатиот е роден во кинескиот град Вухан, а бил изолиран од 25 јануари со тешка пневмонија.

SHARE