Коронавирусот стигна во Германија

Маж од округот Штарнберг, во Баварија, е инфициран со коронавирусот, соопштија здравствени власти, пшренесе „Дојче веле“..

Пациентот е клинички во добра состојба, се наоѓа во изолација и е под надзор.

На #ФотографијаНаДенот лаборантка во Институтот за вирологија во болницата Шарите во Берлин сортира проби во рамки на испитувањата на корона-вирусот, од кој досега официјално се инфицирани над четири илјади лица во Кина, а бројот на починати се искачи на 106.

SHARE