Во Приштина се подготвува нова коалиција за формирање влада без Албин Курти и Самоопределување, објавија косовски мениуми.

Албин Курти, лидер на самоопределувае и Демократскиот сојуз на Косово на Иса Мустафа, не успеаја да договорат влада откако беа победници на октомриските избори.

Нова коалиција без Албин Курти и Самоопределување се подготвува откако Рамуш Харадинај и Кадри Весели од ДСК не успеаја да се договорат за нова влада иако беа победници на октомвриските парламентарни избори.

Фатмир Лимај и Беџет Пацоли се состанале на средба за можното формирање владејачка коалиција и институции, пренесува порталот Index.online.

На состанокот, навопно било договорено, во случај да се формира нова коалиција, местото премиер да го добие некој од Демократската парѕија на Косово (ПДК) на Фатмир Лимај.

Но , и актуелниот премиерво оставка Рамуш Харадинај е подготвен да ги разгледа понудите на коалицијата од други субјекти, објави косовската „ТВ Клан“.

„Ако Курти или Самоопределување имаат идеја што ќе се случува во иднина, ние ќе го разгледаме тоа. Но, г-дин Курти не нè покани досега за консултации, за ништо…

Ако некој друг, во овој конкретен случај ДСК, или било кој друг кој ќе го добие мандатот не повика на консултации, ние ќе го разгледаме тоа ќе видиме што треба да направиме “, изјави Харадинај.

SHARE