Крсто, Васиљ и Љубен и 9 други веќе куртулија од прогон

Тројцата пратеници на ВМРО-ДПМНЕ Крсто Мукоски, Сашо Василевски и Љубен Арнаудов кои се обвинети за тероризам а гласаа за промена на уставот како и нивните колеги Јохан Тарчуловски, Љупчо Димовски се амнестирани од кривичните дела за кои се гонеа.

Освен петте обвинети за тероризам амнестија добија и Трајко Вељаноски, експретседателот на Собранието, членови на неговиот кабинет Елена Доцевска – Божиновска и Иван Цветановски, соработник на Александар Василевски-Нинџа, Захарије Симовски, браќата Стефан Младеновски и Михаил Младеновски.

Амнестиран е и Митре Питроповски кој носел фантомка но не направил насилство исто како и Илија Славевски со кого се во притвор од каде веднаш излегуваат.

Имињата на 12-мината амнестирани ги наброја претседателот на Основниот суд Скопје 1 Иван Џолев на телевизијата 24 вести.

Од денеска се очекуваат мислењата и за другите обвинети од вкупно 37 кои побарале амнестија

Освен Митко Чавков, Душко Лазаров, Игор Дурловски, Јане Ченто и Игор Југ кои правдата ќе ја бараат низ судски процес сите останати обвинети побарале амнестија.

SHARE

2 Коментари

 1. Uraaa, toa shto ne mozhe da se kupi s’s pari’, mozhe da se kupi s’s mnogo pari’! Ili na srpski: gde burgija nek’e, para ok’e!
  Eeeh, Makedonijo, mori! Ama pa ima edna dobra rabota: P. Bogoevski se chustvuval kako legitimen pretstavnik na sharenata revolucuja.
  Zemjo, majko, otvori se, site goltni gi!

 2. Морам, не е дека не сакам ама ете морам.
  Имам алергија на неправда, не на право, право е нешто што секоја тутурутка си составува и потоа си го толкува како ќе му “свирне“, а ПРАВДА е тоа е нешто што е за многумина недостижно дури и забрането, исто како и јаболкото во „Еден – Рајската Градина“.
  Како прво имате (има оној што го составувал текстот, се разбира ако не е со намера) ГРЕШКА, не треба да пишува “Тројцата пратеници …“ туку, Тројцата ПЛАТЕНИЦИ…, не е дека не знаете ама ете да потенцирам. Заради очигледната дислексија кај голем број на Еден, Два, Три итн. треба да се појасни зборот платеници кој е во основа исто што и пратеници, и ако не знаете да толкувате како нашите ни омилени правни-лубриканти како Тортето ќе се доведете во заблуда! Онаа платеници пак многумина ги иритира и ги тера да помислат на онаа кога гледа како соседот ја плаќа храни и облекува својата понежна половинка, а таа шара наоколу како да утре е крајот на светот (не дека и “неговата“ половинка е поинаква ама не може да види затоа што му треба диоптер или калциум – предмет на дебата) и потоа гледа некои таму кои се само платеници ама си се нарекуваат пратеници, и си вели чекај малку зошто се овие пратеници а другите платеници, што ја прави разликата? Е, па нема разлика се работи само за пакувањето, а ни дал бог маркетинг, па се е можно!

  @Big V, кој е па тој П. Богоевски, да не мислиш на оној шарениот лубрикант? И зарем ти се уште ги слушаш нивните зелени, зарем не гледаш дека им се намелени “следувањата-дозите“ и сега се во апстиненцијална криза па му се нафрлија на буџетот, предлог не губи време на петтоколонаши!
  Таквите шарени лубриканти ги нарекував педеролиберали, на еден портал Логично ме “дисквалифицираа“ (ЦЕНЗУРИРАА коментар) зошто според нивниот светоглед, тоа било говор на омраза, о Боже … ,значи не е навреда нивното неприродно педеролиберално однесување (педофилите требало да добијат право да бидат директори во градинките итн итн) и идеологија ама е навредливо кога јас тоа ќе го оквалификувам како такво!?

Comments are closed.