Лажат за Уставот, по менување нема каење – Пишува Горан Момироски

Последниве денови како кула од карти се распаѓа позицијата на македонската Влада за бетонираниот македонски идентитет.

Прво од Грција ни дојде абер од повеќе врвни личности дека премиерот Заев и неговите подопашници не смеат ни да зборуваат за македонски јазик или за македонско малцинство што еден ден легално ќе го говори.

Веднаш потоа Владата во Скопје официјално се извини и практично призна дека македонскиот идентитет е бетониран, ама само до граничната зона кај Гевгелија. За постоење во Грција ни треба друг параф, што, според Атина, не е дел од преспанската авантура.

Слични пораки ни дојдоа и од Бугарија. Вицепремиерот Каракачанов и шефицата на дипломатијата Захариева, и покрај договорот за пријателство, повторно нè потсетија дека сме измислена нација, а дека македонскиот јазик е наречје на бугарскиот.

Со тоа Софија и Атина ги потврдија лажните мантри на Заев и неговите послушници, кои не откриваат целосно што сакаат да кажат кога велат цементиран македонски идентитет.

Од нивните тези точно е само тоа дека идентитетот е бетониран единствено во градежната дозвола за реонот од Гевгелија до Табановце и од Дебар до Крива Паланка.

Надвор од оваа парцела ќе бидеме нова северномакедонска нација, со нова северномакедонска историја, која говори северномакедонски јазик. (За неколку дена сè ќе ви биде јасно на оваа тема).

По менување на Уставот нема каење.

Една од најопасните мантри на врхушката на власт, сепак, не е таа за бетонираната нација и јазик, туку за можноста Македонија да ја поништи целата процедура за менување на Уставот и да го врати името Република Македонија ако Преспанскиот договор не биде ратификуван во Грција.

Според грчкиот вицепремиер Каменос, договорот од Преспа е мртов, а и партијата Потами, чии пратеници се потенцијални поддржувачи во грчкиот парламент, веќе не веруваат во него.

Посебен проблем во овој контекст е можноста од предвремени избори во Грција, каде премиерот Ципрас и СИРИЗА речиси немаат шанса за победа на редовни избори, особено со ратификуван Преспански договор.

Со тоа остануваат само теоретски шанси договорот парафиран од Коѕијас и Димитров да биде ратификуван во Атина, со што се поставува прашањето како Македонија ќе го врати назад името Северна во Република Македонија.

Математички и законски оваа операција е едноставна.

Во соодветни рокови, во согласност со Уставот, Владата ќе поднесе предлог за промена на највисокиот правен акт и срам-несрам ќе побара враќање на сегашното уставно име.

Проблемот е политички, поточно етнички.

Засега нема никакви најави, но сосема е извесно дека пратениците Албанци, Турци, Роми, Бошњаци, Срби ќе се обидат во процедурата за промена на Уставот, кога тој веќе се отвора, да вметнат и некои свои барања.

На пример, наместо јазик што го говорат 20 проценти од граѓаните во Уставот да стои албански јазик (нешто што се бара и сега, но во интерес на ЕУ и НАТО не се оди до крај од страна на ДУИ), официјален јазик покрај албанскиот да биде и турскиот, српскиот ромскиот, Албанците и другите да бидат прогласени за конститутивни народи, во крајна инстанца можеби да се бара и некое ново ниво на територијална поделба по региони или федерални единици.

Во случај Атина да не го ратификува Преспански договор и Македонците да сакаат да ја вратат Република Македонија, Албанците и другите малцинства ќе го имаат апсолутниот контролен механизам во процесот на уставни промени, а Македонците ќе бидат само трговци кои за да го добијат назад тоа што веќе го имале ќе треба одново да молат, преговараат и неминовно да се понижуваат.

Ваквата позиција на немнозинските заедници и пратеници им го дава Бадинтеровото правило, односно системот во кој мнозинство пратеници од немнозинските заедници треба да дадат согласност за нова промена на Уставот.

Потсетете се дека на 19 октомври за време на срамното гласање на 80 пратеници спикерот Џафери по првото гласање од сите пратеници побара да се гласа по Бадинтер, по што беше отворен патот за Република Северна Македонија.

Сами проценете дали Албанците и другите помали заедници ќе се согласат на враќање на Република Македонија како уставно име без да побараат концесии за себе, а притоа влезот во НАТО и во ЕУ веќе не се во игра.

 

SHARE

8 Коментари

 1. Абе глупандеру глупи! Од изјавите ли на Каракачанов, Захариева, од Софија ли и од Атина зависи нашиот јазик и воопшто нашиот идентитет? Јебало те уставно име Република Македонија! Јебали те уставни измени! Од што се плашите бе ненормални? Окупирани и поробени биле нашите предци, живееле како робови непризнаени од никого и не се плашеле и опстанале како Македодоци. Сега ли се плашите? Кукавици! Плачипички!

  • Е да ОКУПИРАНИ БИЛЕ. Не се самоукинувале како што сакате вие Северџаните да направите. Кога си окупиран значи некој сака на сила нешто да ти направи, А КОГА САМ СИ ЈА СТАВАШ ЈАМКАТА ОКОЛУ ВРАТ (КАКО ВИЕ СЕГА ШТО САКАТЕ ДА НИ НАПРАВИТЕ) ТОГАШ ЈЕБИ ГА , САМ ПАДНА САМ СЕ УТЕПА.Тоа како прво. Како второ. За да се смени Уставот покрај 2/3 мнозинство треба и Бадинтерово мнозинство.За да се врати назад (доколку, како што лажете во Грција не се ратификува договорот) нема да го има Бадинтеровото мнозинство и останувате Северџани за секогаш и пак црпнатиот ќе преговара за целосно погубување на Македонија.

   • Абе Зоран, зошто не размислуваш со свој мозок, туку како папагал повторуваш фрази што ти слушаш од забегани? Ајде кажи како може некој народ да се САМОУКИНЕ??? А договорот со Грција ЌЕ СЕ РАТИФИКУВА и Македонија ќе стане членка на НАТО и ЕУ. Само влегувањето во НАТО и ЕУ може да ја спаси Македонија како држава и македонскиот народ.

    • И што ти е тоа „ Северџани“? Во договорот со Грција и во уставните амандмани го нема. Кај си го слушнал? Од која „мудра“ глава?

 2. Не би требало да се блокира. Доволно е само да се стави предупредување дека на оние што ќе поверуваат на кажувањата на Игор Јанев, веднаш ќе им се додели старател.

  • Jebali te tebe ” eden” i bugari i grci. Seljak nedostoinstven, predavnik, pristitutka smrdna. Te jebat za bez pari bezmozocna amorfna maso. Umri kurvo

  • Димитров е шпион и лудак, без капацитет да потпише било што, како непресметлив и од фактот дека сам признава шпионско делување дури од 2010. Оној момент кога кажа дека народот е искомплексиран и дека се срами од сопствениот народ и се ова го кажа во Собранието на РМ обраќајќи се како Министер за надворешни работи на РМ, тој момент докажа ДЕКА Е ЛУД и НЕПРЕСМЕТЛИВ, и дека не е во психичка состојба да потпише ништо што е правно обврзувачки! ПОНИШТУВАЊЕ ПРЕСПАНСКИОТ, а Димитров и Заев во лудница!

Comments are closed.