Македонија може да остане без шеф на државата на 12 мај

Во изјава за Алсат – М генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, најавува дека опозицијата може да ги бојкотира претстојните претседателски избори во мај доколку Собранието не изгласа предвремени парламентарни избори.

Доколку бојкотира опозицијата речиси сигурно нема да добиеме шеф на државата затоа што за избор на претседател е потребен цензус од 40 %.

Вториот петгодишен мандат на Ѓорѓе Иванов истекува во Мај, а на 3 февруари се очекува да се распишат изборите за нов претседател.

Јанушев вели дека има неколку причини зошто опозицијата повикува на предвремени парламентарни избори заедно со претседателските избори.

Дел од причините се уставните промени што ги смета за насилни и несоодветни, економските неуспеси и недостатокот на реформи.

SHARE

6 Коментари

 1. Време е и овие квази-патритишчава од дпбсмне да престанат да работат против Македонија!
  Ние останавме без држава, а тие биле загрижени дали ќе имало шеф?
  На кого ќе биде тој шеф турутки едни на северџани или на Македонци?
  И сега требало да му ја мислиме дали ќе имало шеф на држава (каква држава копуци едни), а ако е како овој безрбетник подобро е и да нема шеф, барем нема да се залажуваме дека имаме Претседател.
  Квази-патриотишчава можеа со едноставен чин на оставки во парламентот да го спречат распаѓањето на Македонија, за жал тие го следеа Зораните Квислинговски и гувернерот Бељиљи а Македонците ги оставија без држава, затоа претпоставувам дека оваа партија ќе згасне по 28г, ме заболе таквото оти ќе згасне, ме боли што што ми ја раскрчмија Македонија.
  Како да се натпреваруваат со сдсс кој повеќе зло ќе им нанесе на Македонците.

 2. Ниишто повеќе не може да ја запре Македонија и македонскиот народ на патот кон посветла иднина.

  • Така е!
   Покрај толку петтоколонаши на Македонија не и се потребни непријатели.
   Како ни тргнала работата со тррговијата на Зораните и јатото квислинзи до крајот на годината и Севериџстан ќе го снема!

 3. Ako opozicijata saka da bojkotira nema da uspee zatoa shto ovaa garnitura dokazha deka za niv ne postoi zakon i ustav tie se glavni i samo prostoto mnozinstvo odlucuva taka da i ovoj pat spremaat golema pronevera pa ce izglasaat so dvotretinskite glupaci zakon so koj Predsedatel na drzhavata ce se glasa vo sobranieto so dvotretinsko mnozinstvo za konsenzuale prestavnik znaci so dogovor pomegu niv vladeackata garnitura ili narecena hunta…. A za parlamentarni izbori nema ni da pomisluvaat duri ni za redovnite i za niv ce si izmislat zakon da se glasa vnatrepartiski bez narodot… So hunta i so diktatura se e mozhno

Comments are closed.