Македонката што го победи грчкото лоби во Сенатот на САД

Ана Дукоска е Македонка, родена во Охрид, Живее во главниот град на САД, Вашингтон.

Во македонската историја ќе остане запишана како Македонката што го победи грчкото лоби во американскиот Конгрес.

Скромната Охриѓанка од која expres.mk побара разговор не сакаше да даде интервју. Вели дека не е време за лична промоција, славење и триумфализам во моменти кога Македонија крвари и се соочува со губење на својата историја и идентитет.

За резолуцијата 602 со која грчкото лоби во Вашингтон доживеа дебакл, само кратко ни порача дека ова не е нејзина победа туку е победа на сите Македонци во САД, во Македонија и во целиот свет. И дека победата е важна но дека многу поважно е утре македонските пратеници да не дозволат промена на македонскиот устав и уставното име.

А како Дукоска ја извојувала победата објаснуваат македонски активисти во САД кои за неа велат „ако реши и Охрид ќе го донесе во Америка“.

Нејзината историска приказна започнала непосредно по референдумот за името на почетокот на октомври минатата година кога таа напишала писмо со резултати од референдумот.

Во писмото таа со конкретни примери од меѓународни конвенции, македонскиот устав и закони на американските сенатори им објаснува како власта во Македонија го крши уставот.

Со недели одела од врата на врата, од кабинет до кабинет во Конгресот на САД. Им објаснувала лично на преку 150 конгресмени и сенатори што се случува во Македонија и со каква неправда се соочуваат Македонците.

Приказната меѓу младата Македонка и искусните политички волци од Конгресот на САД која наликува на битката меѓу Давид и Голијат, завршува по американските „прајмарис“ (избори за места во Сенатот и Конгресот) кога на првата сесија после изборите Резолуцијата 602 на Сенатот која што беше негативна за Македонија воопшто не била ставена на гласање.

Американскиот сенатор Боб Коркер кој беше нејзин спонзор односно прв ја претстави на Конгресот веќе не е дел од законодавниот дом на САД а неговата резолуција е поништена. Таа не добила доволно поддршка за да се стави пак на гласање.

Дукоска во целата своја операција добила мала поддршка од Обединетата Македонска Дијаспора која што писмото на Дукоска до конгресмените го ставила на платформата Action alert преку која секој можел да го потпиши и електронски да го прати до конгресменот кој е задолжен за областа каде ипраќачот живее. На тој начин секој Македонец можел директно да влијае на својот конгресмен или сенатор и со тоа на американскиот Конгрес и Сенат.

А нејзините пријатели велат дека Ана не запира тука, нејзина цел е секој американски конгресмен и сенатор да знае што се случува во Македонија, и да ги убеди сите да ја поддржат Македонија.

SHARE

9 Коментари

 1. Не треба Ана да ги убедува во Америка да ја подржуваат Македонија. Америка веќе ја подржува Македонија. Америка јавно ја подржува Македонија за членство во НАТО и ЕУ.

 2. Edna rabota ne ti e jasna, be (b)eden: NATO i EU se dna rabota, predavnichkiot dogovor so Grcija e sosema druga. Narodot go odbi dogovorot na referendum, a vlasta shto si praveshe manipulacija pa vo istoto prashanje stavi 3 e najgolemata glupost dosega. Makedonija e EDNA i vechna. Da zhivee REPUBLIKA MAKEDONIJA !

 3. Договорот со Грција и НАТО и ЕУ се ЕДНА ИСТА РАБОТА, затоа што без прифаќање на договорот ТАКОВ КАКОВ ШТО Е нема НАТО и ЕУ. Македонија може да живеее само како членка на НАТО и ЕУ. Без НАТО и ЕУ нема живот ни за Македонија ни за Македонците. Но нема потреба тоа да се кажува. Македонија ќе биде членка на НАТО и ЕУ. Тоа е апсолвирана работа.

  • Се случува чудо, AI (кодно име “еден“) почна да говори вистина.
   Точно е, Грекија, НАТО-корпорација и ЕЗ-четврти рајх се само делови од едно исто г*мно, и сите подеднакво шират непријатана миризба, таа непријатана миризба исто се забележува и кај тебе, да не се дружиш со такви, ама ако ти е убо да бидеш г*мно тогаш не му се секирај, само цепај.
   Од таквата непријатна миризба, постои опасност Македонија и Македонците да бидат угушени и да нема живот во неа, тогаш AI овде ќе донесе зомби и ќе биде се според миризбата!

 4. Jebem ti prirodu. Ne verujem da mozhe biti neko toljiko gljup kao Jedan. Zhivotinja se trudi (zhena da mu zatrudni sos shqiptar) mora da vezba mnogo glupoqu.

Comments are closed.