Макрон ја презеде „штафетата“ од Грција и ја блокираше Македонија


Убедувањето дека Европската унија е природен дом за сите држави на континентот, доби отрезвенувачка шлаканица во лицето на француското вето. Париз даде цврста изјава дека ја презема улогата на бескомпромисен гладијатор од Атина, кој ќе го запре процесот на проширување на Унијата на Балканот, осврнувајќи се конкретно на Македонија. Досега тоа беше Атина, од сега ќе биде Париз, пишува бугарскиот новинар и публицист Иван Николов.

Францускиот претседател Емануел Макрон ја презеде штафетата од Грција и го блокираше патот на Скопје кон ЕУ, пишува Николов во колумна за БГНЕС.

„ И, зошто сега, кога Грција веќе не е во игра со „ветото“ за евро-иднината на Македонија, Макрон се појави на сцена и го продолжи рефренот за „недоволно подготвеност“ на младата држава !? Прашањето има јасен одговор.

За Париз, Белград е стратешки партнер на Балканот и не е прифатливо Скопје да заврши во прегратката на ЕУ пред Белград. Покрај тоа, Франција, по приемот на Хрватска во ЕУ и во НАТО и Црна Гора – во НАТО, не може рамнодушно да го проголта тој факт. Нивното раздвојување од Србија, особено изгледите за тоа да се случи со Македонија, ја направија бесмислена шемата со која, по Версај 1919 година, во регионот се водеа франко-српско-грчки интереси.

Случајно, кога го посети Белград во јули 2019 година, тој одржа получасовен говор на српски јазик, прекинуван по секој збор од френетични навивања и аплаузи! Скриената стратегија на францускиот претседател за подигање на улогата на неговата земја во Европската унија не ги потценува традиционалните топли односи со француските сојузници од Првата светска војна и Втората светска војна.

Оската Атина-Белград-Париз не е теорија на заговор, туку вистинска пулсирачка политичка, економска и воена обврска.

Додека во Брисел, Емануел Макрон цврсто се спротивстави на нападите на своите колеги за да го ублажи неговиот став за Македонија и Албанија, грчкиот министер за одбрана Никос Панагиотопулос потпиша прелиминарен договор со францускиот колега Флоренс Пари за купување француски модерни француски фрегати.

Останува да се види колку е искрен грчкиот премиер Киријакос Мицотакис кога вели дека неговата земја нема да се меша во европските интеграции на Скопје… пишува Николов.

(Иван Николов е главен и одговорен уредник на списанието Бугарија-Македонија и директор на издавачката куќа „Св Климент Охридски“)

SHARE