“Малоумни и качаци”: Активисти на СДСМ со говор на омраза кон Албанци

Жестоки навреди кон Албанците со примеси на говор на омраза и барања за нова војна во Македонија испрати кумот на градоначалникот на Бутел од редовите на СДСМ.

“Kумот на Велимир Смилевски, Мане Манојловски кој воедно е и вработен во општина Бутел ги нарече Албанците малоумни употребувајќи навредливи зборови како „качаци“ и побара војна за да додје до како што вели тој финална пресметка помеѓју Албанците и Македонците”, пренесува порталот инфомакс.мк.

Препукувањата со своите сограѓани Албанци не запреа тука па во навредите кон Албанците се вклучија и други поддржувачи на СДСМ, но и изреволтирани Албанци кои попладнево организираа протест пред општина Бутел.

Целата вест со повиците за војна меѓу Македонците и Албанците на овој линк.

SHARE