Математички прецизно ВМРО-ДПМНЕ изгуби 11 пратеници

По синоќешното гласање недоверба во Собрание иницирано од најголемата опозициска партија, владата на Зоран Заев без проблеми го помина „тестот“ откако 62 пратеници се изјаснија против интерпелацијата, 40 беа за, а двајца воздржани.

„ВМРО-ДПМНЕ успеа: докажа математички прецизно дека за 10 месеци изгубиле 11 пратеници, дека Заев им купи неколкумина (другите у притвор)“ напиша на својот ФБ профил професорката, Билјана Ванковска.

„И така сега ќе си седат како мачиња, ќе си бидат конструктивни, а власта фактички веќе може да работи на случајот „двотретинско мнозинство за промена на Уставот“.

Математиките продолжуваат – некој собира, друг вади, трет дели и сите заедно помножени ќе одиме по ѓаволите“.

SHARE

Comments are closed.