Меркел им „вртела“ на Ципрас и на Заев!

Германската канцеларка Ангела Меркел вчера телефонски разговарала со грчкиот премиер Алексис Ципрас и со неговиот македонски колега, Зоран Заев.

Ова беше потврдено од канцеларијата за канцеларија за Дојче Веле, но без да дадат дополнителни детали.

Телефонската комуникација на Меркел со двајцатата премиери доаѓа само два дена откако Заев објави дека го предложи името „Република Илинденска Македонија“, пишуваат грчки медиуми.

Ангела Меркел, минатата недела на самитот на ЕУ во Софија“ разговорала со Ципрас и со  Заев, по што (изјави дека ) била среќна бидејќи разговорите меѓу БЈРМ и Грција добро напредуваат.

„Двете земји постигнаа напредок иако сеуште не ја достигнаа целта“, изјавила таа.

SHARE

Comments are closed.