МЕТА: Немало извинување на Заев до Вучиќ и Тачи

Македонски медиуми ја пренесоа веста на српкиот портал „Телеграф“во кој се наведуваат детали од разговорот на македонскиот премиер Зоран Заев со косовкиот претседател Хашим Тачи,.

Иако веста е од Приштина и нема збор за изјавите на Заев во Северна Македонија за истите работи, „Телеграф“, инаку коректниот текст го објавува со манипулативен наслов дека Заев му се извинол на Тачи, објави македонската агеција „Мета“.

Два часа порано, повеќето медиуми во земјава известија за изјава на Заев во која тој вели дека зборувал и со Тачи, а со Вучиќ разменил пораки.

SHARE