Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ вели дека не е точно ниту тврдењето дека ВМРО-ДПМНЕ бегало од избори, туку дека на лидерската средба тој предложил од оваа недела да се формира техничка влада и да почне да се бројат стоте дена, но дека Заев одбил, дознава Радио Слободна Европа.

Денеска, во обраќањето  на одбележувањето на 23 Октомври во Прилеп, Христијан Мискоски рече  дека власта на Зоран Заев паѓа затоа што Заев тргувал со Македонија, а за возврат не добил ништо.

Според Мицкоски криминалот е голем и извира од власта, затоа што нема правда, па нема ни мир.

SHARE