„Повеќе се плашам за бојкот од СДСМ и ДУИ во вториот круг, откога ќе ги видат резултатите во првиот. Веднаш по поразот на претседателските избори СДСМ сакала-нејќела ќе мора да оди на предвремени парламентарни избори“, рече Христијан Мицкоски во синоќешното гостување на 1ТВ.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ рече дека оваа партија нема да бојкотира и дека очекува масовна поддршка за кандидатката Гордана Силјаноска Давкова, пренесува Фокус.

SHARE

1 Коментар

  1. Pretsedatelo se bira od glasacite a ne od partiite koi se biraat na parlamentarni izbori. Partiite se dolzni da im obezbedat na glasacite fer izbor na pretsedatel na drzavata bez razlika dali toj/taa im odgovara na partiite. So samoto nametnuvanje na partiite se gleda deka se neprijatelski nastroeni kon vladeenjeto na pravoto i demokratijata. Koga eden Taljat (pratenik) objavuva i potpisuva zakoni ignorirajki go pretsedatelo i glasacite sto ima Mickoski tuka da se ljuti, pretsedatelskata funkcija e svedena na nebitna od samite politicki partii….. toa Micko ne go znae a izgleda i ne go interesira

Comments are closed.