Мицотакис: Договорот со Скопје е лош!

Лидерот на опозициската Неа демократија, експресно го критикуваше договорот Ципрас-Заев за новото име „Република Северна Македонија“ за северниот сосед, јавуваат грчки медиуми, и побара премиерот да не го потпишува.

“По шестмесечната тајна дипломатија, Ципрас се согласи со Заев да потпише меѓудржавен договор за решавање на проблемот со соседната земја, откако тој го игнорираше грчкиот народ и нивната чувствителност. Сакам да бидам сосема јасен, Ципрас нема политички легитимитет да ја обврзе земјата со потпишување на договор кој не е поддржан од неговата влада. Ќе го информирам претседателот на Републиката, институционален гарант на владата, за овој невиден развој“, рече Кирјакос Мицотакис во својата изјава.

Тој рече дека утре ќе има средба со претседателот на Републиката, Прокопис Павлопулос, и забележа дека договорот е лош.

Во исто време, тој истакна дека прифаќањето на македонскиот јазик и македонската етничка припадност е неприфатливо национално повлекување,

Доаѓајќи до суштината на договорот, претседателот на Нова демократија укажува дека, врз основа на она што досега сме го слушнале и слушнале од г. Ципрас, прифаќањето на македонскиот јазик и македонската етничка припадност претставува неприфатливо национално повлекување.

„Проблемот на Скопје не може да се претвори во проблем во Грција. Ги повикувам Ципрас да не го потпише овој договор“, истакнува претседателот на Неа демократија.

SHARE