Мицотакис се жали кај Павлопулос , бара парламентарна расправа за името

Грчката опозиција се противи на потпишување на договор за името без јавна расправа во грчкиот парламент.

Лидерот на Неа Демократија Миријакос Мицотакис за ова прашање сака прво да разговара со претседателот Павлопулос а истото се бара и од премиерот Ципрас.

Во текот на денот се очекува за развојот на настаните за името премиерот Ципрас да разговара со Мицотакис и другите политички фактори но засега нема план на оваа тема да расправа парламентот.

SHARE

Comments are closed.