Стотици илјади луѓе излегоа денеска на улиците во главниот град на Ирак, Багдад, откако шиитскиот лидер Муктада ал-Садр повика на „милионски“ марш со кој ќе се побара повлекување на американските трупи од земјата.

Маршот во кој учествува и жени и деца од сите возрасти, почна во раните утрински часови. Тие носеа ирачки знамиња и маршираа додека од звучниците се извикуваа слогани „Не, не Америка!“

Американското воено присуство во Ирак стана проблем по американскиот напад со беспилотни летала во кој беше убиен иранскиот генерал Касем Сулејмани и командантот на ирачката милиција Абу Махди ал-Мухандис на 3 јануари на меѓународниот аеродром во Багдад.

Два дена подоцна, парламентот гласаше сите странски трупи – вклучително и околу 5.200 американски сили – да ја напуштат земјата и ја повика владата да го откаже барањето за помош од коалицијата предводена од САД, која работеше со Багдад за борба против ИСИЛ (ИСИС) ) група.

Сепак, гласањето не беше обврзувачко, а висок американски претставник во четвртокот изјави дека Вашингтон допрва треба да ги отвори разговорите со Багдад за повлекување на војската.

SHARE