Меркел ќе го премислува Макрон за проширувањето на ЕУ!?

Канцеларка Ангела Меркел утре ќе допатува по Париз, а дипломати сметаат дека посетата на француската престолнина е да го убеди официјален Париз и претседателот Емануел Макрон да го смени ставот за блокирање на планираниот почеток на преговори со Македонија и Албанија за влез во ЕУ.

Официјално Франција и натаму е против проширувањето на ЕУ сѐ додека Унијата внатрешно не се реформира…

Извор: МКД.МК

SHARE