Му бранат на Хашим Тачи да се врати во Косово

Пратеничка од редовите на опозициска „Самоопределување“ бара да му се забрани на косовскиот премиер Хашим Тачи да се врати во Косово.

Причина, неговото залагање за поделба на Косово и размена на територии со Србија.

Според пратеничката Фиторе Пацоли вели Тачи веќе не ги претставува интересите на Косово зашто „тој вчера од Австрија ни кажа дека веќе нема зошто да ги консултираме нашите пријатели од меѓународната заедница, бидејќи тој и неговиот пријател  Вучиќ одлучуваат за иднината на Косово и за нашата иднина… Тачи веќе не е претседател на Косово“ напиша Пацоли на Фејсбук.

Тачи не верува дека Албанија е против припојување на Прешевска долина кон Косово

 

SHARE