На ракометно светско во Минхен во тешка група

Македонија на светското првенство во ракомет што ќе се одржи догодина во јануари игра во Минхен во тепка група.

Во групата Б Македонија ќе игра против Шпанија, Хрватска, Исланд, Јапонија и Бахреин.

Уште поголема пречка за пласман на олимпијадата 2020 е групата А со која вкрстуваме а во која играат Франција, Русија, Србија, Германија, Бразил, и Јужна Кореја.

SHARE