Над 1.000 починати од коронавирусот, 108 во еден ден

За рекордни 108 смртни случаи во текот на вчерашниот ден, јавија кинеските власти.

Вкупниот број на смртни случаи во Кина достигна 1.016 до полноќ во понеделникот, соопшти Националната комисија за здравство.

Потврдени се вкупно 2.488 нови инфекции со што се зголеми бројот на заразени на 42.638.

SHARE