Најава за оставка: Референдумот одлучува за судбината на премиерот

Премиерот Заев вечерва најави дека ќе си замине од позицијата премиер ако не успее референдумот за менување на името.

Во интервју за 1тв тој најави дека ќе се повлече од премиерската функција.

Тој е сигурен дека референдумот ќе биде успешен но вели дека ако тој не успее ќе си оди од политиката.

Владата деновиве преку своите функционери, “инфлуенсери” и медиуми започна кампања за намалување на цензусот според кој помалку од цирка 900 илјади гладачи излезност референдумот ќе пропадне.

Ова е прв пат Заев да најави политичка одговорност за своите политички чекори.

SHARE

Comments are closed.