Нè чека функционална федерализација, вели пратеникот Стоилковиќ

Победата на Стево Пендаровски на претседателските избори им изгледа застрашувачки на сите освен на Албанците, вели лидерот на Демократска партија на Србите во Македонија, Иван Стоилковиќ.

Изборите покажаа дека 25 отсто Албанци владеат со целата земја, констатира пратеникот на опозициската коалиција „За подобра Македонија“.

„Албанците од божем загрозенио малцинство дојдоа до тоа да управуваат со Северна Македонија. Во пракса тоа по две години владеење на Зоран Заев изгледа вака: ‘Ние Албанците ќе кажеме кој ќе биде претседател на Влада, претседател на Собрание и претседател, како што велат тие, на ‘вашата држава’“, го цитира Стоилковиќ порталот „Србија данас“.

„Промената на името е само почеток на она што ја чека Северна Македонија во наредниот период. Поконкретно, нè чека функционална федерализација, бидејќи на подолг временски рок нема да може да биде игнорирана волјата на мнозинскиот македонски народ“, смета пратеникот.

SHARE

27 Коментари

 1. НЕМОЖЕ ДА СЕ ИГНОРИРА ВОЈНАТА НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ДОСТА Е УГНЕТУВАЊЕТО НА МАЛЦИНСТВОТО НАД МНОЗИНСТВОТО ДО КАДЕ ВАКА ДОДЕКА НЕ ПУКНЕ БАЛОНОТ А ЗАЕВ ПРЕМНОГУ ЈА ДУЕ РАБОТАВА ОВА ГИ ПОМИНА СИТЕ ГРАНИЦИ КАКО ДА СЕ ЖИВЕЕ ВО НЕКОЈА ЗАМИСЛЕНА МУСЛИМАНСКА ДРЗАВА СО ТЕРОР И ДРОГА ПА ЗАТОА КРЕМИНАЛОТ НА ЗАЕВ ЦВЕТА КАКО КОМУЊАРСКА СМРДЕНА ПУПКА НА КОЈ И ЦРВИТЕ И СЕ СИТАТ А И ОНИЕ КОИ ГЛАСАЛЕ ЌЕ СЕ ОТРУЈАТ ЕДЕН ДЕН ОД ТАА ГНИЛА ПУПКА

 2. ПОРАДИ ГОЛЕМО МУСЛИМАНСКО НАСЕЛЕНИЕ ВО МАКЕДОНИЈА, ОВАА ДРЖАВА НИКОГАШ НЕМА ДА СТАНЕ ЧЛЕНКАТА НА ЕУ! НИКОГАШ!
  ТАКА КАЖА ФРАНЦИЈА, А ИСТОТО ГO ПОВТОРИ И ГЕРМАНИЈА! НЕКА НЕ ВЕ ЛАЖАТ!
  НИКОГАШ! НИКОГАШ! НИКОГАШ!
  https://infomax.mk/wp/катимерини-макрон-не-ја-сака-македони/

  ХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХА!!!!!!!!!

  • Ako vekje go koristis MOJOT IDENTITET togas da TI go pozajmam i MOJOT penis , bidejki po zborovite na TVOJATA sopruga , TVOJOT ne vredel za NISHTO !!!

 3. Поссслушајтего само Р О Б Е Р Т – М И Л Е С К И и све ќе стане јасно која е ?? и што прави ДПМНЕ како десна рака на ЗОРАН КРЕМИНАЛЕЦОТ а овие се како послушни кучиња АЛООО засучетеги ракавите и преземете ја северџанска република и направетеја МАКЕДОНИЈА или??? ќе лаете уште години ваѓно да си земате тендерчиња и некое изгубено мињонче на бандитската сдс

 4. Pička si ti, a šteta što u Australiji nemaju ludnicu. I nisi u Srbiji. A sa Srbijom se ne igraj jer lako možeš da izgubiš tvoje Australijsko državljanstvo.

 5. ПОРАДИ ГОЛЕМО МУСЛИМАНСКО НАСЕЛЕНИЕ ВО МАКЕДОНИЈА, ОВАА ДРЖАВА НИКОГАШ НЕМА ДА СТАНЕ ЧЛЕНКАТА НА ЕУ! НИКОГАШ!
  ТАКА КАЖА ФРАНЦИЈА, А ИСТОТО ГO ПОВТОРИ И ГЕРМАНИЈА! НЕКА НЕ ВЕ ЛАЖАТ!
  НИКОГАШ! НИКОГАШ! НИКОГАШ!
  https://infomax.mk/wp/катимерини-макрон-не-ја-сака-македони/
  ХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХА!!!!!!!!!

 6. Пак си смешал апчињата, ај во Бардовци! Носи го и Стевче!
  Nikolce Grozdanovski=Dušan Silni = Chetnik = исти лудак од Австралија !
  АЈДЕ ОДЈЕБИ ПСИОХОПАТУ!

Comments are closed.