Не му даваат виза на Харадинај да патува во САД

Косовскиот премиер не добил американска виза, така што тој нема да може да учествува на конференцијата на Балканот што треба да се одржи на 6 февруари, иако претходно добил покана да учествува.

Извор од Стејт департментот потврдил дека Харадинај не добил виза за влез во САД поради воведение царини кон  Србија и  Босна и Херцеговина, дознава Ал Џезира.

Според агенцијата, отстуството на Хардинај на конференцијата било потврдено од страна на еден од организаторите.

SHARE

1 Коментар

Comments are closed.