ВМРО-ДПМНЕ: Нелогично е прво карантин, па кафеана

Од ВМРО-ДПМНЕ соопштија дека не се согласуваат со предлогот за 58-часовен карантин во текот на продолжениот викенд, кој ќе ги опфати празниците Рамазан Бајрам и Св.Кирил и Методиј.

„Нелогично е да се објави дека рестораните ќе бидат отворени од вторник, додека ќе биде задолжително да останете дома во текот на продолжениот викенд. Со други зборови, недела и понеделник се опасни според Владата на СДСМ, додека вторникот не е“, велат од партијата.

Потсетуваат дека и за празникот Велигден рестрикциите на движењето биле многу строги и дека сега повторно го споделуваат истото мислење за следните два празници.

SHARE