Пратеникoт од редовите на  „Независни Грци“  Димитрис Каменос, денеска за грчката „Скај Тв“ иизјавил дека партијатта не го овластува министерот за надворешни работи Никос Коѕијас да го потпише Преспанскиот договор.

Вчера и министерот за одбрана Панос Каменос, синоќа на „Твитер“ соопшти дена денеска претениците на „Независни Грци“ нема да гласаат против владата на седницата на која се гласа за недоверба, но нема да го подржат договорот за името кога тој ќе дојде на ратификација во Парламентот.

„За да ставиме крај на пропагандата за Македонија. Се гласа за крај на меморандумите и борбата против корупцијата. Никаков договор не е во сила, дури и да се потпише, ако не се ратификува, како што пишува во последниот член. Независни Грци, се обврзуваме да не се ратификува“, напиша Каменос на Твитер.

SHARE

Comments are closed.