„Ние сме Македонија“: Уште верувате дека „само за името“ се работи?

Глобалното македонско движење „Ние сме Македонија“ регира на изјавата на грчкиот министер за одбрана Панос Каменос дека Македонија е грчка.

„Од касарна на грчката армија блиску до македонската граница министерот за одбрана Каменос порача дека ‘Македонија е грчка’. А ние сме биле иредентисти. Уште верувате дека ‘само за името’ се работи?

#НиеСмеМакедонија #НикогашСеверна“, порача преку Фејсбук движењето што организира 40 протести на Македонците низ светот против промената на името на нивната татковина, а потоа ги повика да го бојкотираат референдумот.

 

SHARE

2 Коментари

Comments are closed.