Нов скандал на протоколот на Заев, Папата ставен во нелагодна ситуација (ВИДЕО)

Откако лани го пречекаа австрискиот премиер со знамето на Летонија а американски секретар за одбрана беше пречекан со метла, протоколот на премиерот направи нова грешка и го стави во незавидна ситуација папата Франциск кој денеска пристигна во Скопје.

Протоколарниот скандал се случи утринава кога Папата Франциск пристигна на скопскиот аеродром, а таму беше пречекан од претседателот Ѓорѓе Иванов и премиерот Зоран Заев.

Во моментот кога премиерот Заев тргна да му ја бакне раката, папата не му дозволи.

Иванов не се ни обиде да ја баци раката на Франциск најверојатно предупреден од неговиот протокол дека тоа е погрешен чекор.

За тие што не го знаат прашањето за бакнувањето на раката на Франциск тој може да делува надмено затоа што ја повлекол раката пред устата на Заев и затоа протоколот на премиерот морал навреме да реагира.

Прашањето за бакнување рака на папата е веќе апсолвирано во светот откако лани во мај во градот Лорето светските медиуми забележаа дека Франциск одбива бакнување на рака.

Од тогаш сите државници кои го пречекуваат освен Заев знаат дека не треба да се обидат да му ја бацат раката или папскиот прстен од две причини.

Едната е затоа што “тој не е римски император туку господов слуга” како што објаснуваат негови соработници а втората е хигиенска. Папата не сака да им пренесува бактерии на верниците.

Видеото по кое за цел свет освен за Заев стана јасно дека папата не сака бакнежи на раката.

А Заев денеска не беше единствен што го прекрши протоколот

Уште еден гаф на владиниот протокол, вицепремиерот со рацете во џеб го чека папата (ФОТО)

SHARE

15 Коментари

 1. Па Стевче немаше време, му пушеше н еден и на Николчо , а сите ги гузил Зајко. Го откопаа и изродот К.Г. и сите заедно го дупеа.

 2. Ali zatoa NASHIOT Djole mu NAMIGNUVASHE na Obama . Ali kako PRA VNUK na ACO — PEDERAKIS , mu DOLIKUVA !!!

  • DAJ MI JA TOCHNA ADRESA VO STRANSTVO, NE E KRIJ KUKAVICO!!! AJDE AKO SAKASH DOBAR SEKS! SAMO DAJ ADRESA, KADE SI VO AVSTRALIJA. A J D E !!!

 3. А ТИ ЗАЈКО ПУШИ МУ НА ТВОЈОТ ЕДЕН И НА НИКОЛЧО, И ЗА 2 ГОДИНИ СПРЕМАЈ СЕ ДА ИЗБЕГАШ, НО НЕ СУМ СИГУРЕН ДЕКА ОД МЕНЕ КЕ ИЗБЕГАШ! КАДЕ И ДА БЕГАШ КЕ ТЕ НАЈДАМ !!!

 4. Kade e Nikoljina? go nema. Nikoljina, te cheka Redzepi da ti kole deca. A jas te chekam da te dupim.

 5. НЕКА НЕ ВЕ ЛАЖАТ! ПОРАДИ ГОЛЕМО МУСЛИМАНСКО НАСЕЛЕНИЕ ВО МАКЕДОНИЈА, ОВАА ДРЖАВА НИКОГАШ НЕМА ДА СТАНЕ ЧЛЕНКАТА НА ЕУ! НИКОГАШ!
  ТАКА КАЖА ФРАНЦИЈА, А ИСТОТО ГO ПОВТОРИ И ГЕРМАНИЈА! НЕКА НЕ ВЕ ЛАЖАТ!
  НИКОГАШ! НИКОГАШ! НИКОГАШ!
  https://infomax.mk/wp/катимерини-макрон-не-ја-сака-македони/

Comments are closed.