Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.553 тестирања, а регистрирани се 1.112 нови случаи на ковид-19.

Кај речиси половина од тестираните, односно кај 43,5 бил дијагностицирам Ковид-19.

Починале 24 лица, четири пациенти од Скопје (76, 62, 67 и 70), еден од Куманово (64), еден од Штип (87), тројца од Прилеп (69, 45 и 79), двајца од Тетово (41 и 65), двајца од Велес (81 и 61), пет пациенти од Битола (70, 91, 48, 60 и 73), еден од Охрид (89), еден од Крива Паланка (47), еден од Крушево (60), еден од Кочани (41), еден од Македонски Брод (40) и еден пациент од Виница (66).

Сите пациенти се починати во болнички услови“, се вели во соопштението. од МЗ.

SHARE