Се соочува со 10 години затвор за тероризам но не се плаши, повика на бојкот на референдумот(ВИДЕО)

Еден од триесетината обвинети за тероризам во случајот 27 април не се плаши од одмазда од политичко – судските сили во Македонија и отворено повикува на бојкот на референдумот за името што ќе се одржи идната недела.

Режисерот Борис Дамовски во анализа за состојбите во земјава вели дека бојкотот е единствениот начин на кој што граѓаните можат да се изборат за правда за Македонија.

На Дамовски му се заканува затворска казна од најмалку 10 години.

Што друго порачува Дамовски кој е во домашен притвор во видеото на Сојузот на македонски здруженија од дијаспората.

https://www.facebook.com/MacedonianOrthodoxCommunityOfAustralia/videos/1154189391396469/?t=0

SHARE

Comments are closed.