Со максималниот триумф од 3:0 против Унгарија во Скопје, одбојкарската репрезентација на Македонија се избори за прво учество на Европско првенство по 25 години чекање и 89 квалификациски натпревари од 1994 година наваму!

„Црвено-жолтите“ ги добија трите сета од натпреварот во СРЦ „Кале“ со 25-21, 25-20 и 25-21 и го освоија второто место во групата Ф, завршувајќи меѓу петте најдобри второпласирани селекции од седумте квалификациски групи.

Капитенот Никола Ѓорѓиев беше најкорисен играч во македонскиот тим со 17 поени, три повеќе од Александар Љафтов.

За пласманот на 31. ЕП, кое ќе се одржи од 12 до 29 септември годинава во Белгија, Франција, Холандија и Словенија, македонските одбојкари се изборија со по три победи и порази во групата.

SHARE