Од утре, спикерот Талат Џафери ќе може да ги води седниците во Собранието на албански јазик , изјави вечерва во гостувањето на ТВ21 вицепремиерот Бујар Османи.

Вечерва Џафери на Фејсбук соопштуи дека го испратил Законот за Јазици во „Службен весник“.

Со ова албанскиот јазик станува службен јазик во Македонија. Тоа значи дека, албанскиот јазик ќе се употребува како втор официјален јазик во Македонија.

SHARE

Оставете коментар