Османи: Прво избори па потоа ќе се разговара за коалиции


Најверојатно нема да има предизборна коалиција ДУИ – СДСМ рече вицепремиерот Бујар Османи во синоќешната емисија „200“ на Алсат.

„Јас мислам дека секој од нас, секоја политичка партија прво треба излезе пред граѓаните да ја добие довербата од граѓаните, а потоа да се разговара за коалиции“

Запрашан дали ова значи дека ДУИ е отворена и за ВМРО-ДПМНЕ и за СДСМ, Османи рече:

“Јас мислам дека граѓаните треба да одлучат кој ќе биде во Владата. Ја исклучувам можноста за коалиција со СДСМ, ние имаме соработка…“

SHARE