„Морате да ги запознаете своите корени за да можете да се развивате и да одите напред. Ако на едно дрво му ги отсчеме корењата тоа умира. Ако на вас ви ги отсечат корените на вашата историја, на вашето наследство, вие младите ќе умрете“, порача денеска папата Франциско на меѓурелигиската средба со млади и со свештеници, нивни семејства и со богопосветени во Католичката црква пред заминувањето од Скопје.

„Влезете во мудроста на вашиот народ, на вашите луѓе без срам и без комплески и ќе најдете еден извор на неочекувана креативност, која ќе ви дозволи да ги видите патиштата каде другите гледаат ѕидови.

Затоа драги млади зборувајте со вашите постари, тие се корени на вашиот народ, на вашето општество на вашата фамилија. Вие треба да се фатите за вашите корени, затоа што тие ќе ве напојат со сок, кој ќе ви даде можност да растете се повеќе“ порача Папата Франциско. 

SHARE

19 Коментари

 1. Е ама предавниците северџански ги исекоа корените најдлабоко што можеа. Ношто не оставија.

     • Ma ti ciganine si na nekoj drogi. Tipičan makedonski ludak. Sve takve kao ti mi trpamo u zatvor ili ludnicu. I samo dođi u Srbiju i videćeš kako ‘e[ se naći iza brave. I ubuduće pazi kome pretiš ciganine. Nismo mi banana republika kako vi koji ni ime nemate. A tvoje mangupe cigane slobodno pošalji i oni će biti uhapšeni.

 2. NA KOGO MU SE OBRAKJA OVAJ POP….. VIE, TIE, MLADITE, RODITELITE,…… vam vi zbore a misli na skipatarite

 3. JELI GLUPI MAKEDONCI, JESTE VI SVI BUDALE KAO OVAJ VAŠ NIKOLA CIGANIN ILI JE TO IZUZETAK? E PA SA TAKVIM LUDACIMA STE ZATO I DOGURALI TU GDE JESTE. KOD NAS U SRBIJI TAKVI CIGANI SU ODAVNO U ZATVORU. ALI VI GLUPI MAKEDONCI NISTE ZA TO SPOSOBNI.

  • TO VAM PORUCHUJE — VOJVODA ( PICHKA ) JANEVICH , KOJI NE MOZE NI SVOJU RODJENU ZHENU DA JEBE ! NJU NIJE JEBO SAMO ONAJ KOJI JE KASNIO NA VOZ !!!

   • А ти Николче претпоставувам си денес Игор Јанев и некој од твоите срби е „Четник”. Ајде психопату, оди си на психијатар док е време. Повеќе години коментирам на Експрес.мк и досега не сум видел таков дрогиран манијак и психопат како тебе “Nikolce Grozdanovski”. Грам мозок немаш.

    Молба до Експрес: Блокирајте го „Nikolce Grozdanovski” или ако немате можност БРИШЕТЕ ги ваквите глупости.
    Ako не, јас повеќе нема да учествувам на овој портал. ОВА ШТО ДОЗВОЛУВАТЕ Е СРАМОТА! ПОД НИВО!

    • Do JANEV ( PICHKA ) vOJVODA ! Sega za SVE e KASNO ! Edino shto TI Preostanuva e da SE OBESIS — TI si LUZER , LUZEROVICH !!!

 4. ПОРАДИ ГОЛЕМО МУСЛИМАНСКО НАСЕЛЕНИЕ ВО МАКЕДОНИЈА, ОВАА ДРЖАВА НИКОГАШ НЕМА ДА СТАНЕ ЧЛЕНКАТА НА ЕУ! НИКОГАШ!
  ТАКА КАЖА ФРАНЦИЈА, А ИСТОТО ГO ПОВТОРИ И ГЕРМАНИЈА! НЕКА НЕ ВЕ ЛАЖАТ!
  НИКОГАШ! НИКОГАШ! НИКОГАШ!
  https://infomax.mk/wp/катимерини-макрон-не-ја-сака-македони/
  ХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХА!!!!!!!!!

Comments are closed.