Партијата на Орбан суспендирана од ЕПП

Унгарската владејачка партија Фидес е суспендирана од Европската народна партија (ЕПП) поради, како се нарекува, антиевропската кампања.

Суспензијата значи дека Фидес нема да има право на глас, како и дека групата „мудреци“ предводена од поранешниот претседател на Европскиот совет, Херман ван Ромпе, ќе контролира дали „Фидес„ се придржува до условите што ги постави лидерот на ЕПП, Манфред Вебер, пренесува „Еу Обсервер”.

Од „Фидес“ најавија дека дколку има суспензија ќе ја напуштат Европската народна партија.

SHARE

1 Коментар

  1. “Evropska narodna partija” e svabski proekt za kontroliranje na partiite koi proizleguvaat od narodite vo razlicni drzavi koi ne se osekjaat kako SHVABI, i Mickovski e servant na shvabite pa tuka treska gluposti za praidai siromastija…..kupuvaci na vreme

Comments are closed.