Пендаровски против промена на името ако народот рече НЕ (ВИДЕО)

И Заев се согласил дека ако референдумот пропадне името нема да се менува, вели Стево Пендаровски во едно видео од лани.

Според него морало да се запре со процесот на промена на името ако народот се изјасни против.

Референдумот пропадна а Заев и Пендаровски го сменија името.

Видеото го пренесува офф.нет.мк

https://m.off.net.mk/lokalno/razno/stevo-zapira-tuka

SHARE

17 Коментари

 1. Се правите недоветни. Заев рече дека нема да се прифати договорот со Грција, ако на референдумот има повеќе гласови ПРОТИВ отколку ЗА. На референдумот имаше преку 600 000 ЗА и околу 30 000 ПРОТИВ. Што не ви е јасно? Или сакате од читателите на Експрес да правите будали. И ВМРО-ДПМНЕ имаше исти став за референдумот. И ВМРО-ДПМНЕ имаше запишано во својата програма дека ќе се рачунаат гласовите САМО на оние КОИ ЌЕ ИЗЛЕЗАТ на референдум. На референдумот излегоа околу 660 000 гласачи и нивните гласови се рачунаа. Успешноста или не успешноста ( цензусот ) немаше никаква врска со изјаснувањето на оние граѓани КОИ ИЗЛЕГОА на референдум, зато што беше битна вољата на тие што излегоа.

  • „Еден” колку од СДС добиваш пари за да лажеш? Еден или два еура дневно? Колку те плаќаат? Се брукаш!

 2. АЛООО !!! ЕДЕН !!! ако никој тебе не те ферма за ништо и не ти дадат коментари значи си небитен така и народот кажа дека договорот со цигани не се прави и е небитен затоа не излезе на референдум зошто вакви глупости ДРОГЕРАШКО — КРЕМИНАЛНО- ФАШИСТИЧКИ НЕСАКААТ ДА ПРИЗНААТ и си седеја дома и ги единтификуваа предавниците креминалците и бандитите .Ете видовме кој се тие

  • Како бе договорот „со цигани“ не се прави и е НЕБИТЕН? Договорот е направен и ратификуван во нашето Собрание. Според тој договор се изгласаа уставни промени со кои сега ние сме Република Северна Македонија. Поради тој договор започна процесот на ратификација на договорот за НАТО, така што до крајот на годината ќе бидеме членка на НАТО. Поради тој договор ќе добиеме покана да станеме членка на ЕУ. Ако народот не го сакаше договорот ќе излезеше на референдум и ќе гласаше ПРОТИВ. Ако народот не го сакаше договорот ќе излезеше на улица и ќе кажеше дека е против договорот кога се носеа уставните измени. Никој што е против нешто не „си седи дома“, туку излегува и кажува дека е против. Вие што „си седевте дома“ видовте кој е за договорот. Но никој не виде кој сте вие што сте биле против договорот. Само вие продолжете ДА СИ СЕДИТЕ ДОМА. Македонија со име Република Северна Македонија влегува во НАТО и го продолжува патот кон ЕУ, а вие седите си дома.

 3. Според BBC договорите за ID како Преспанскиот се “темпирана бомба” и еден ден кога тогаш ке биде раскинат(и), а Британците имаат големо искуство со нивните колонии. Прва демократски избрана влада ќе го раскине идентитетскиот договор. Кој има време нека го погледне ова на BBC.

  • Dali ke bidat raskinati kako TVOJOT – ANALNI – OTVOR ? Podobro zacepi da ne pocnam da zboruvam !!!

 4. I ovoj treba da ni bide pretsedatel? Chovek koj go menuva stavot kako jas chorapite! A ti, (b)eden, bladaj si ti za nekakvo si sedenje doma, narodot kazha golemo NE, ama Bejli reche: idemo dalje, i ZZ napravi milion gluposti za da pomine rabotata vo Sobranie.
  Sanja, ti si vo pravo, ama severgjanive (zaedno so (b)eden) dur sfatat, k’e pominat godini.
  Nejse, chovek shto nema dostoinstvo da si go odrzhi zborot, mene, barem, ne mozhe da mi bide pretsedatel.

 5. Па овој Стево – Стока ист е како другар му црпко. Лажењето им е врлина.

Comments are closed.