Петир за Заев: Логично е прво да го праша народот, а потоа да склучува договор

Хрватската европратеничка Маријана Петир реагира преку својот профил на „Твитер“ по информацијата дека македонскиот премиер Зоран Заев постигнал договор за името на државата Македонија со неговиот грчки колега Алексис Ципрас.

„Некако би било логично да го праша претходно народот што мисли за промената на името и на идентитетот на државата, а потоа да склучува договори“, твитна основачката и шефица на Групата на пријатели на Република Македонија во Европски парламент до разрешувањето од Владата на Заев во февруари годинава.

 

SHARE

Comments are closed.