Пировска: Заев понуди амнестија што е неприфатливо

„Не знам како поинаку можеме ние како јавност да ја толкуваме таа изјава освен како праќање на порака дека учесниците во настаните од 27 април во Собранието ќе бидат амнестирани“ – изјави синоќа за Алсат М директорката на Хелсиншкиот комитет, Уранија Пировска.

Пировска вели дека амнестијата не е опција бидејќи осомничените треба да одговараат за своите дела и дека амнестија е неприфатлива „и од аспект на тоа дека сепак живееме во правна држава каде има закони“.

На видеото по 9 минута тука.

 

SHARE