Антонио Милошоски утре треба да се појави пред Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, по допрен глас као вчера објави аудио-бомба, во која, според него, се слуша гласот на Зоран Заев.

На вчерашната средба со новинарите во пчросториите на ВМРО-ДПМНЕ Милошоски, меѓу другите, доби и прашање дали очекува да биде приеден за ојвениот материјал кој не е е добиен со ПИ-Мерки!!!

Милошоски на ова одговорил дека очекува во случајот да биде привден Заев, или, во најмала рака, да биде повикан на распит.

Како што јавуваат медиуми, Милошоски треба да ги предаде материјалите, што вчера ги објави на прес-конференција, од кои можеше меѓу другото да се слушне дека поранешниот премиер Зоран Заев заедно со Јово Вангеловски и со Катица Јанева средувал и договарал поништување на случаите на СЈО.

Заев, вчерас потврди дека гласот на снимките е негов, но негираше дека договарал таква разврска и тврди дека само ги коментирал одлуките на Врховниот суд.

Откако ќе бидат предадени снимките , ќе бидат дадени на анализа за да се утврди дали може да бидат користени во носење на јавно-обвинителска одлука, велат од Обвинителството.

SHARE