Во 82 година од животот, вчера од срцев удар почина американскиот актер  Берт Рејнолдс.

Рејнолдс кој со години имал проблеми со срцето, во 2010 година бил подложен на сериозна хируршка интервенција.

Рејнолдс никогаш не доби „Оскар“ и покрај бројните улоги, а само еднаш во 1997 бил номиниран за престижната награда на Американската академија и тоа за најдобра споредна улога.

152/5000

Во американската филмска историја ќе биде запаметен како актер кој ги отфрли некои од најголемите улоги во холивудската историја, меѓу кои онаа на Џејмс Бонд и на Хан Соло во блокбастерот на Џорџ Лукас „Војна на ѕвездите“ од 1977 година.

SHARE