Почина режисерот на „Последното танго во Париз“

Бернардо Бертолучи, еден од најпознатите филмски италијански режисери,  почина на возраст од 77 години по долга болест, објавија Corriere della Sera и La Stampa.

Меѓу неговите најпознати филмски дека се „Последното танго во Париз“, „20 век“, „последниот кинески цар“ …

Роден во Парма во семејство на професор по историја и филмски критичар, Бертолучи почна со  уметничка кариера уште од тинејџерски денови.

Вњеќе на возраст од 22 години го сними и својот прв филм, а две години подоцна и романтична драма „Пред револуцијата“ што го означи почетокот на неговата успешна кариера.

SHARE