Полицијата пред Собрание подготвена за нови демонстрации

Зголемено полициско присуство пред Собранието може да се забележи уште од утрово, во пресрет на закажаната пленарна седница за потребата од ратификација на предлог-законот за договорот за името со Грција и по најавата од синоќа, протестот на граѓаните да се одржи во 11 часот, за кога е закажана седницата, пишува +Инфо.

За днеска беа најавени нови протети пред парламентот.

Предлог – законот за ратификација на договот со Грција со кој Македонија се согласи да го смени името, уставот…сер очекува со вропско знаменце и по скратена постапка да помине во Собраниетосо 61 пратенички глас.

 

SHARE